ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016       

 

        1 września 2015 rozpoczął się kolejny  rok szkolny w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim. Uczniowie, nauczyciele, wychowawcy i Dyrekcja  w uroczystym przemarszu przeszli do Kościoła Parafialnego w Wielopolu Skrzyńskim gdzie uczestniczyli we  Mszy Świętej.

Następnie po Mszy Świętej wszyscy zebrani przeszli  do budynku Gimnazjum gdzie odbyła się dalsza część uroczystości rozpoczynających nowy rok szkolny.

Ta część rozpoczęła się  od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu państwowego i hymnu  gimnazjum.

Dyrektor mgr Stanisław Paryś powitał zgromadzonych  i w wygłoszonym przemówieniu podkreślał, że szkoła to drugi dom i  wszyscy są odpowiedzialni za tworzenie  w nim  dobrej atmosfery. Życzył uczniom fascynacji nauką, radości i rozwijania zdolności. Dyrektor przybliżył uczniom klas I –III  obchodzone w miesiącach letnich  rocznice wydarzeń historycznych,  m.in. 1 września 1939 roku początek II wojny światowej, 17 września 1939 wkroczenie Armii Czerwonej na teren  Polski, 70- lecie powstania warszawskiego, 25 lat od obrad Okrągłego Stołu i wyborów czerwcowych.  Dyrektor odwoływał się do słów wielkich Polaków m.in. św. Jana Pawła II  i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, cytując jego słowa,  że  ,,najważniejszy dla człowieka jest pokój, który zbudowany jest na sprawiedliwości’’.

Następnie uczniowie w części artystycznej z rozrzewnieniem wspominali odchodzące wakacje, stwierdzili, ze nie tak łatwo pożegnać  jest im plaże tonące w słońcu, błękit nieba czy szalone przygody. Na tle melodii śpiewu ptaków i szumu morza recytowali nostalgiczne wiersze  o końcu odpoczynku na łonie przyrody  i konieczności powrotu do szkolnych ławek.

 W programie artystycznym nie zabrakło także odniesień do ważnych rocznic historycznych. Młodzież wspominała o przypadającym w tym roku setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Akcentowali, że w czasie trwania konfliktu 33 krajów rozsypał się panujący w Europie porządek ustrojowy, polityczny, społeczny  państwowy.

Gimnazjaliści przypomnieli także o przypadającej   70- tej  rocznicy powstania warszawskiego. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczny bój z wojskami z wojskami niemieckimi.  Powstanie warszawskie uważane jest za największą akcję podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Uczniowie snuli refleksje nad poświęceniem, odwagą i zaangażowaniem  jej uczestników -  wojskowej i cywilnej   ludności stolicy.

Po zakończeniu części artystycznej gimnazjaliści udali się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami, którzy przekazali  najważniejsze informacje na temat bieżącego roku szkolnego.  

/inf.wł./

 RELACJA FOTOGRAFICZNA