WYCIECZKA DO DĘBOWCA - 21.05.2014

 

      21 maja 2014 r. odbyła się wycieczka do Dębowca zorganizowana przez księdza katechetę Marka Łączkowskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klas: III D, I D i II E. Opiekę nad młodzieżą sprawowała także wychowawczyni klasy III D p. Lucyna Woźny. Celem wycieczki było poznanie historii i zwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, zwanego polskim La Salette. Założyli je Misjonarze Saletyni, zgromadzenie utworzone w 1852 r., rok po ogłoszeniu dekretu o prawdziwości objawienia w La Salette.

Dębowieckie sanktuarium  jest jednym z najpopularniejszych polskich miejsc pielgrzymkowych. W zwiedzaniu towarzyszył nam ksiądz przewodnik, który przekazał młodzieży ciekawe informacje na temat historii i współczesności sanktuarium oraz kultu Matki Bożej Saletyńskiej w Polsce i na świecie.

      Dzieje Dębowca - miejscowości położonej w malowniczej części Pogórza Jasielskiego na terenie diecezji rzeszowskiej - sięgają XIII wieku. Obecnie znajduje się tu nowy kościół Matki Bożej Saletyńskiej, poświęcony w 1966 r. oraz kaplica Matki Bożej z La Salette z 1960 r. Poprzedni kościół i kaplica zostały bowiem zniszczone podczas wojny. Przedwojenna jest natomiast Kalwaria Saletyńska, zbudowana w 1929 r. Na Kalwarii znajdują się figury przedstawiające trzy fazy objawienia w La Salette, sprowadzone z Lyonu we Francji. Czternaście scen Męki Pana Jezusa w formie płaskorzeźb umieszczono na krzyżach ustawionych wzdłuż Drogi Krzyżowej. Szczególnym kultem wiernych cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej w bocznej kaplicy sanktuaryjnej. W dębowieckim sanktuarium znajduje się także posrebrzany relikwiarz z relikwiami ponad 50 świętych. Ma kształt ściętego pnia drzewa, z którego wyrastają gałęzie i młode pędy - symbol odradzającego się Kościoła.

   Uczestnicy wycieczki wzięli udział we Mszy świętej w Bazylice Mniejszej NMP z La Salette. Po krótkim odpoczynku i zakupieniu pamiątek, pełni wrażeń, wrócili do szkoły.

 

 

 RELACJA FOTOGRAFICZNA