7 czerwca 2014 roku w upalne i bardzo słoneczne, sobotnie przedpołudnie 26 pasjonatów nauk przyrodniczych z wielopolskiego gimnazjum wybrało się stolicy naszego województwa. Celem wyjazdu był udział w „Dniu Odkrywców - Piątym Interaktywnym Pikniku Wiedzy”. Na to naukowe wydarzenie młodzież wraz z opiekunami wybrała się już po raz trzeci.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich,  miasteczko piknikowe podzielone zostało na „dzielnice”: Strefę Nauki, Strefę Techniki i Strefę Cywilizacji. Każda z ekspozycji wystawienniczych miała inną charakterystykę i składała się z wydzielonych obszarów tematycznych. Na poszczególnych stanowiskach można było zobaczyć wielu wystawców, którzy uczestniczyli w pikniku kolejny raz.  Pojawiły się również nowe, bardzo ciekawe i cieszące się dużą popularnością wśród uczniów, stanowiska. Po raz pierwszy  w imprezie uczestniczyło warszawskie  BioCentrum Edukacji Naukowej BIOCEN , Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET, Fundacja Pociąg do Gwiazd oraz  Grupa Rekonstrukcji Historycznej Klan Tygrysa.

W czasie trwania warsztatów nauki, uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w pokazach naukowych i interaktywnych wystawach edukacyjnych które przygotowane zostały m.in. przez Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, firmy lotnicze,  itd. Wykonując samodzielnie doświadczenia, obserwując pokazy, słuchając wykładów oraz badając DNA, gimnazjaliści poznawali wybrane zagadnienia z fizyki, chemii, biologii, techniki lotniczej i kosmicznej, robotyki, kryminalistyki, historii. Uczniom naszego gimnazjum bardzo podobało się stanowisko, na którym można było zasiąść za sterami helikoptera oraz sprawdzić jak działa żaglówka.

 

Pogoda w czasie „Dnia Odkrywców” była wyśmienita, więc uczniowie mogli przy pomocy teleskopów obserwować Słońca i jego osobliwości w postaci plam słonecznych i protuberancji.  Jak co roku, pasjonaci nauk przyrodniczych czekał wyśmienity tor.

Nad całością wyjazdu edukacyjnego do Rzeszowa czuwały panie: Alicja Paryś i Magdalena Miś. Uczniowie i opiekunowie wracali z Pikniku w bardzo dobrych nastojach, bogatsi nie tylko o nowy zasób wiedzy przyrodniczej, ale również z pełnym przekonaniem, że wybiorą się na kolejny - „Szósty Interaktywny Piknik Wiedzy”.

 

RELACJA FOTOGRAFICZNA