6 stycznia 2014 roku w Święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli - odbyło się tradycyjne już spotkanie opłatkowe nauczycieli dekanatu wielopolskiego.
Inicjatorem tych spotkań odbywających się od 5 lat jest ks. Marek Marchut - proboszcz parafii Nawsie a równocześnie dekanalny duszpasterz nauczycieli.
Organizatorem spotkań oprócz ks. Marka jest corocznie inna szkoła dekanatu.
W tym roku organizacja spotkania przypadła Publicznemu Gimnazjum im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim.
Spotkanie opłatkowe nauczycieli rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym w Wielopolu Skrzyńskim, którą koncelebrowali księża przybyli na uroczystość: ks. dr Krzysztof Budzyń - dyrektor wydziału katechetycznego w diecezji rzeszowskiej, ks. Marek Marchut - proboszcz parafii Nawsie, dekanalny duszpasterz nauczycieli, ks. Jan Zimiński - proboszcz parafii Szufnarowa, ks. Tadeusz Polak - proboszcz parafii Niedźwiada Górna, ks. Jacek Piróg - proboszcz parafii Mała oraz ks. Marek Łączkowski - katecheta uczący w naszym Gimnazjum.
Oprawę liturgiczną Mszy Świętej uświetnili nauczyciele czytający oraz chór "Consoans" działający w Publicznym Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim.
Po Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się do budynku Publicznego Gimnazjum im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Część tą prowadził gospodarz obiektu, dyrektor Gimnazjum mgr Stanisław Paryś.
W swoim powitalnym wystąpieniu zacytował słowa kolędy: Emilii Waśniowskiej:
To właśnie tego wieczoru,
gdy gwiazdy lśnią na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt samotny być nie może.
Tego właśnie wieczoru,
gdy wiatr dmucha,
w serca złamane i smutne,
po cichu wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru,
zło ze wstydu umiera,
widząc jak silna i piękna,
jest miłość gdy serce otwiera.
To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy,
Bóg rodzi się w człowieku.
Szczególnie serdecznie dyrektor Gimnazjum
Po powitaniu gości
Program artystyczny zaprezentowany podczas spotkania opłatkowego nauczycieli w Święto Trzech Króli można określić mianem nowatorskiego, bogatego w zakresie treści i formy. Treści dosłowne, typowo jasełkowe zastąpiły treści symboliczne, których odczytanie wiązało się tematycznie z sensem istnienia świata i człowieka. Przy pomocy słowa, muzyki , gestów, tańca młodzież pokazała dramat ludzkości, która utraciła miłość Boga, którą przywróciło jej narodzone dziecię – mały Jezus. Aktorami byli uczniowie i absolwenci naszego gimnazjum biorący udział w warsztatach teatralnych w ramach projektu „Warsztaty teatralne inspirowane sztuką Tadeusza Kantora, którego imię nosi Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej. Jako że sztuka Tadeusza Kantora – naszego wielkiego rodaka -jest przesiąknięta symbolizmem, jest syntezą sztuk i nie skupia się na ogólnie znanych środkach wyrazu znanych z konwencjonalnego teatru, młodzież wraz z opiekunem warsztatów – panią Katarzyna Szczyrek ( która przygotowała młodzież w zakresie wyrazu artystycznego i była również autorką scenariusza) zaprezentowała widowisko skupione wokół treści biblijnych, pełne odniesień do współczesności, do kondycji duchowej ludzkości .
Przedstawienie rozpoczęło biblijne rozważanie o mądrości Bożej. Boża Mądrość przywołała do istnienia świat (opis stworzenia świata i człowieka został odtworzony przez uczniów przy pomocy gestów i rekwizytów). Po stworzeniu świata Bóg powołał do istnienia człowieka, dając mu swą miłość i doskonały świat, jednak człowiek stracił ową niewinność Bożego dziecka przez świadomy wybór zła, przez odwrócenie się od Boga .
Muzyka typowo rozrywkowa, często towarzysząca występom artystów cyrkowych towarzyszyła popisom naszych aktorów, odtwarzających pozorną jedynie „radość” życia bez miłości, w świadomości własnych grzechów, o których mówią aktorzy po wybrzmieniu dźwięku policyjnej syreny. Występujący zaśpiewali też a capella piosenkę „Łatwej trudniej”, której tekst traktuje o pogoni za życiem łatwym, przyjemnym, lecz egoistycznym i płytkim. Następujący po utworze taniec symbolizował walkę dobra ze złem, walkę konsumpcjonizmu z miłością do drugiego człowieka, którą to miłość ciągle na nowo daje nam przypominanie cudu narodzin małego Jezusa - wcielonej miłości.
Występ zakończył krótki koncert piosenek bożonarodzeniowych z odpowiednią choreografią, podczas którego młodzież wystąpiła w ubiorach stylizowanych na stroje chórów gospel.
Mamy nadzieję, że przedstawienie, choć trudne w odbiorze, w niezwykły, oryginalny sposób oddało sens Bożego Narodzenia – czasu miłości i dobroci, tego niezwykłego czasu , kiedy „..dziecię się zrodziło/ a razem z nim maleńka przyszła miłość” , jak mówią słowa piosenki wykonywanej niegdyś przez Eleni.
Uczestnicy warsztatów przygotowali ten spektakl na zakończenie wymienionego na wstępie projektu. Dzień później, tj. 7 stycznia to samo przedstawienie zaprezentowano w GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim podczas opłatka członków Towarzystwa, pod którego auspicjami powstały warsztaty, dając utalentowanej młodzieży możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu i zaprezentowania swoich niewątpliwych talentów artystycznych.
Występ zyskał ogromne uznanie publiczności, młodym artystom gratulowano umiejętności i odwagi w prezentowaniu znanych treści w sposób niezwykły i ciekawy. Treść spektaklu dostarczyła widzom nie tylko przeżyć artystycznych, lecz stała się pretekstem do głębszego rozważania Bożego Narodzenia w sercu każdego z nas.
Po oficjalnych życzeniach