8 czerwca 2013 w piękne, słoneczne, sobotnie przedpołudnie pasjonaci nauk przyrodniczych z wielopolskiego gimnazjum wybrali się do stolicy naszego województwa. Celem ich wyjazdu był udział w „Dniu Odkrywców - Czwartym Interaktywnym Pikniku Wiedzy”. Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie EXPLORES, firmę POLIMEDIA oraz Polskie Radio Rzeszów.

W tym roku miasteczko piknikowe podzielone było na trzy „dzielnice”: Piknik Północny, Piknik Centralny i Piknik Południowy. Każda z „dzielnic” miała inną charakterystykę i składała się z wydzielonych obszarów tematycznych. Na obszarze Pikniku Północnego rozmieszczonego w górnej części al. Lubomirskich znajdował się „Plac Atomów” oraz „Aleja Edukacji”. Piknik Centralny był największą powierzchniowo dzielnicą imprezy. Tworzyły go: „Elektrostrada”, „Park Cywilizacji” oraz „Skwer Uniwersytecki”. Na obszarze Pikniku Południowego gimnazjaliści mogli zwiedzać „Trakt Robotyczny”, „Aleję Życia”, „Plac Przestrzeni” oraz „Lotnicze Błonia”.

W czasie trwania Pikniku uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w pokazach naukowych i interaktywnych wystawach edukacyjnych, które przygotowane zostały m.in. przez Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, firmy lotnicze,  itd. Wykonując samodzielnie doświadczenia, obserwując pokazy, słuchając wykładów oraz smakując potrawy jakie jedzą astronauci w czasie misji kosmicznych, gimnazjaliści poznawali wiedzę z fizyki, chemii, biologii, techniki lotniczej i kosmicznej, robotyki, archeologii, paleontologii, historii. Uczniom naszego gimnazjum bardzo podobało się stanowisko, na którym można było zasiąść za sterami helikoptera oraz prawdziwy szybowiec PW-6, do którego bardziej odważni mogli wsiąść.

Gimnazjaliści zmierzyli się również z zagadkami matematyczno – logicznymi, co zaowocowało nie tylko poszerzeniem ich wiadomości i umiejętności, ale również zdobyciem przez nich nagród rzeczowych. 

Ponieważ pogoda w czasie „Dnia Odkrywców” była wyśmienita, pozwoliło to na obserwacje Słońca i jego osobliwości w postaci plam słonecznych i protuberancji. 

Nad całością wyjazdu czuwały panie: Alicja Paryś i Liliana Wójcik. Uczniowie i opiekunowie wracali z Pikniku w bardzo dobrych nastojach, bogatsi nie tylko o nowy zasób wiedzy przyrodniczej, ale również z pełnym przekonaniem, że wybiorą się na kolejny - Piąty Interaktywny Piknik Wiedzy.

 

RELACJA FOTOGRAFICZNA