W dniu 9 stycznia 2015r. roku odbyły się wyjazdy do ,,Teatru Maska”
w Rzeszowie na spektakl pt. ,,Opowieść Wigilijna” autorstwa Karola Diskensa w reżyserii Czesława Sieńko.

Organizatorem wycieczki była Pani mrg Barbara Hendzel. Wraz z opiekunem mgr Lilianą Wójcik miały pod swoimi skrzydłami uczniów klas I E, IC, IIIA i IIB.

 

Licząca ponad 170 lat „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa to bodajże najbardziej znane opowiadanie nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Mimo że co roku powraca w różnych odsłonach i interpretacjach, nigdy nie ma się go dość. „Opowieść wigilijna” każe szukać odbiorcy odpowiedzi na uniwersalne pytanie: Co jest najważniejsze w życiu? Odpowiedzi jest pewnie tyle, ilu odpowiadających. Dla bohatera „Opowieści wigilijnej” Ebenezera Scrooge'a, najważniejsze są pieniądze, które czynią człowieka ważnym i wpływowym, dają władzę nad innymi, a tym samym są kluczem do szczęśliwego życia. Scrooge od lat każdą chwilę poświęca na powiększanie swojego majątku. Szukając okazji do zarobku, nie zauważa jednak, że z każdym mijającym rokiem staje się coraz bardziej niewolnikiem swojego bogactwa. Nie spostrzega, że tak rozpanoszyło się ono w jego sercu i umyśle , że nie zostało w nim miejsca dla niczego i nikogo innego. Właściwie od wielu lat to nie on posiada pieniądze, lecz pieniądze posiadają jego... Czy jest dzięki temu szczęśliwy? Zapytany o to pewnie wzruszyłby ramionami i odburknął, że nie ma czasu na takie bzdury. Może dodałby, że byłby szczęśliwszy, gdyby inni ludzie nie szukali ciągle okazji, by sięgnąć do jego kieszeni. I pewnie nie zmieniłby nic w swoim życiu, gdyby nie pewna niezwykła Wigilijna noc i szczególni, choć nieco przerażający goście - duchy przeszłych, obecnych i przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Przyglądając się pokazywanym przez duchy wydarzeniom ze swojego życia, Ebenezer ma okazję, by poddać osądowi słuszność swoich decyzji i życiowych wyborów... 

Spektakl rzeszowskiego Teatr Maska okazał się pełną rozmachu, stylową, zrealizowaną w wiktoriańskim klimacie adaptacją „Opowieści wigilijnej”.

 

Udział uczniów naszego Gimnazjum w spektaklu miał na celu realizację podstawy programowej z języka polskiego w zakresie analizy i interpretacji tekstów kultury.

 

RELACJA FOTOGRAFICZNA