Audycja poświęcona Matce bł. ks. Jerzego Popiełuszki – ś.p. Mariannie Popiełuszko

 

      21 listopada 2013 r. nadano przez szkolny radiowęzeł audycję poświęconą zmarłej 19 listopada br. Matce Naszego Patrona – Pani Mariannie Popiełuszko.

Przypomniano najważniejsze wydarzenia z jej życia oraz przytoczono fragmenty wspomnień osób, które osobiście znały Panią Mariannę, spotykały się z nią i uczestniczyły w jej życiu, m.in. metropolity warszawskiego kardynała  Kazimierza  Nycza, Józefa  Mozolewskiego -  przewodniczącego podlaskiej ,,Solidarności” oraz Mileny Kindziuk - dziennikarki tygodnika „Niedziela" i autorki biografii Marianny Popiełuszko „Matka Świętego". Z tych wspomnień wynika, że Pani Marianna Popiełuszko była osobą szczególną - ciepłą, serdeczną i skromną. Przeżyła różne trudne sytuacje – męczeńską śmierć syna Jerzego, pochowała też męża, wnuka, zięcia i synową, ale była pogodzona z tymi wydarzeniami.  Zawsze mówiła:  ,,To jest wola Boża, tak musiało być, to Pan decyduje o tym".  Wyróżniała się w swoim otoczeniu prostotą i wielką wiarą. Wiele razy mówiła, że wybaczyła zabójcom swojego syna. Chociaż do końca widać było w niej cierpienie, potrafiła przebaczyć i swoje bezgraniczne cierpienie zawierzyć Bogu. Bliscy Pani Marianny podkreślają także, że nigdy nie pragnęła rozgłosu i nie chciała sławy. Wyjątkowym dniem w jej życiu był 6 czerwca 2010 roku, kiedy to wzięła udział w uroczystości beatyfikacyjnej swojego syna – Sługi Bożego ks. Jerzego. Pani Marianna Popiełuszko zatroskana była o losy Kościoła i Ojczyzny. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski  za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W programie usłyszeliśmy także wiersze poświęcone Matce bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Audycję opracowała p. mgr Lucyna Woźny, a w roli lektorów wystąpili uczniowie klasy II D: Justyna Cabaj, Patrycja Stachowicz i Seweryn Kipa.

                                                                                                                       L. Woźny