15 maja 2014 roku uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w nietypowej, „odlotowej” lekcji fizyki. W tym dniu o godzinie 8.00 do naszej szkoły przybyły panie: Dominika Kuźma oraz Katarzyna Kasprzyk z Politechniki Rzeszowskiej, które w ramach projektu „Odlotowa fizyka”  poprowadziły dwugodzinne zajęcia.  Projekt „Odlotowa fizyka” realizowany jest przez Fundację Wspierania Edukacji Przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Jest jednym z wielu działań podejmowanych przez Fundację, która m.in. prowadzi zajęcia w ramach Politechniki Dziecięcej, Odlotowej Edukacji czy projektu Młodzi Naukowcy.
Projekt ,,Odlotowa Fizyka” to interaktywne zajęcia przedstawiające zjawiska i prawa fizyki wykorzystywane w lotnictwie. Ich głównym celem jest propagowanie wśród młodzieży zainteresowania naukami ścisłymi i lotnictwem. Zajęcia prowadzone w ramach projektu umożliwiają zrozumienie otaczającego świata poprzez obserwacje.
W trakcie trwania pokazu uczniowie, głównie klas drugich i trzecich, wielopolskiego gimnazjum poznali m.in. historię lotnictwa - od mitycznego Dedala i Ikara, poprzez loty balonem, sterowcem, pierwszym samolotem, aż do najnowszej generacji samolotów odrzutowych stosowanych w wojsku i lotnictwie cywilnym. Utrwalili i poszerzyli swoje wiadomości dotyczące prawa Archimedesa. Dowiedzieli się jak można skonstruować balon słoneczny oraz balon na ogrzane powietrze. Gimnazjaliści poznali
prawo Bernoulli’ego, prawo ciągłości strugi, które „rządzą” lotnictwem i pozwalają samolotom  oraz szybowcom latać.  Pasjonaci fizyki z naszej szkoły mogli w czasie pokazów, obserwować powstawanie siły nośnej, którą panie zademonstrowały za pomocą tunelu aerodynamicznego oraz eksperymentów z papierowymi samolotami.
Pokazy wzbudziły u obserwatorów wiele pozytywnych emocji, co uczniowie nagrodzili gromkimi brawami. Miejmy nadzieję, że wśród naszych gimnazjalistów rozbudzone zostały pasje związane z lotnictwem.

 

RELACJA FOTOGRAFICZNA