Sukces gazetki szkolnej ,,Wieści Gimnazjalne”

Praca dziennikarzy i redaktorów w gazetkach szkolnych jest bardzo trudna. Polega ona na opisywaniu wszystkiego, co dzieje się w szkole i poza nią. Przeprowadzanie wywiadów, pisanie wierszy, pozyskiwanie różnorodnych informacji i wiadomości - to codzienny wysiłek redaktorski. Jednak dla wielu z nas praca przy redakcji gazetki jest pasją.

Naszym ostatnim dużym sukcesem okazało się wyróżnienie w VI Podkarpackim Przeglądzie Gazetek Szkolnych, którego finał odbył się 14 marca 2014 roku w Rzeszowie. Podkarpacki Konkurs Gazetek Szkolnych cieszy się dużym zainteresowaniem i już od kilku lat organizowany jest przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką (Filia w Leżajsku).

Gazetka „Wieści Gimnazjalne” redagowana przez uczniów z Publicznego Gimnazjum im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wielopolu Skrzyńskim została wyróżniona w kategorii gazetek gimnazjalnych. Z tego sukcesu jesteśmy ogromnie zadowoleni i dumni.

Pamiętnego dnia – 14 marca 2014 roku - reprezentanci gazetki szkolnej „Wieści Gimnazjalne” w składzie: Aleksandra Chmiel, Beata Noga, Agnieszka Gąsior, Adrianna Noga wraz z opiekunem mgr. Dariuszem Mormolem wybrali się do Rzeszowa na uroczystość wręczenia dyplomów. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11:00 w budynku redakcji „Nowin” w Rzeszowie, gdzie dziennikarka - pani Małgorzata Froń zapoznała obecnych z warsztatem pracy dziennikarzy. Przedstawiła też krótko swoją działalność dziennikarską i podzieliła się doświadczeniem zawodowym. Następnie pani Małgorzata przedstawiła pracę znanej gazety podkarpackiej - „Nowiny”. Po części warsztatowej finaliści konkursu udali się do siedziby Polskiego Radia Rzeszów. Przed budynkiem wszyscy zgromadzeni zrobili pamiątkowe zdjęcia. O godzinie 12:00 redaktorzy gazetek szkolnych wraz  z opiekunami zgromadzili się w budynku. Zostali serdecznie przywitani przez panią Annę Leśniewską. Wysłuchali krótkiej audycji, dzięki której zdali sobie sprawę z tego, jak za pomocą dźwięku można wyobrazić sobie daną scenę i każdy jej element. Uczestnicy finału zdobyli ponadto informacje dotyczące powstawania tzw. „filmów słownych”. Po tym ciekawym programie nastąpiło wręczenie dyplomów i upominków dla nagrodzonych redakcji.

Byliśmy ogromnie zaszczyceni tym, że zostało nam przyznane wyróżnienie.  W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty dziennikarskie, które poprowadziła pani Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów oraz pani Małgorzata Froń. Panie pokazały nam, w jaki sposób przeprowadza się wywiady. Z kolei finaliści gazetek podzielili się informacjami dotyczącymi ich pracy redakcyjnej oraz opowiedzieli nam o tym, jaka była ich droga do sukcesu. Poruszane były także tematy dotyczące problemów w pracy dziennikarskiej. Później oprowadzono nas po budynku Polskiego Radia Rzeszów i opowiedziano historię powstania tego radia. Ta pasjonująca część programu zakończyła nasz pobyt na uroczystości VI Podkarpackiego Przeglądu Gazetek Szkolnych. Z nabytą wiedzą i nowymi doświadczeniami, pełni niesamowitych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.

Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować organizatorom i jurorom za wyróżnienie nasze gazetki gimnazjalnej „Wieści Gimnazjalne”. Będziemy dążyć do tego, by nasza gazetka była jeszcze lepsza i ciekawsza.

 

Aleksandra Chmiel

RELACJA FOTOGRAFICZNA